آپارتمان های هوشمند (بخش سوم): زیرساخت ارتباطی

 
هوشمند سازی آپارتمان ها بدون دیدن جایگاهی برای تجهیزات امنیتی در آن، دارای نقصانی اساسی می باشد. از اینرو در ادامه مقالات معرفی ساختمان های هوشمند (بخش های اول  و  دوم) در سلسله مقالاتی قصد داریم تا با تجهیزات امنیت مورد استفاده در آپارتمان ها شما را آَشنا نماییم. لذا در اولین بخش، در مورد ایجاد زیرساخت و پروتکل مورد استفاده بررسی می نماییم.
 
 
به طور سنتی، پروتکل های مختلفی در موضوع هوشمند سازی آپارتمان ها مورد استفاده قرار گرفته و می گیرند (رجوع به  بخش دوم مقاله و بخش اول مقاله). اما امروزه تکنولوژی های مبتنی بر پروتکل آدرس دهی IP به طور بسیار گسترده و سریعی در مدیریت و مانیتورینگ کلیه تجهیزات الکترونیکی در حال پیشروی است به گونه ای که حتی تجهیزات منزل نیز مجهز به این پروتکل شده اند. پروتکل آدرس دهی IP ، همان پروتکلی است که در دستیبای به اینترنت برروی دستگاه های شما به طور خودکار تنظیم می شود. این پروتکل، برروی شبکه اترنت (Ethernet) بسیار مورد کاربرد است، شبکه اترنت شبکه ای است که در بانک ها و بسیاری دیگر از محیط های اداری امروز رایانه ها را به یکدیگر متصل کرده و وسیله ارتباط آنها را با هم فراهم می آورد. به زودی حتی در ایران شاهد شبکه های تلویزیون هایی خواهیم بود که مبتنی بر این پروتکل (Metro Ethernet) کانال های مختلف تلویزیون را برای مخاطبان به ارمغان خواهند آورد (همان موضوعی که هم اکنون به نام تلیوزیون تعاملی در قزوین به طور پایلوت راه اندازی گردیده است)، از سویی نسل های جدید موبایل نیز (مانند قابلیت نسل چهارم موبایل) به سمت استفاده از IP در ارتباطات پیش می روند و این موضوع جهانی را برای ما در آینده ای نزدیک رقم خواهد شد که تمام تجهیزات الکترونیکی از طریق زبان مشترک IP و برروی زیرساخت Ethernet با یکدیگر تبادل ارتباط خواهند نمود.
 
 
مرحله اول: زیرساخت ارتباط
پس آماده پذیرایی از این دنیای جدید در آپارتمان های خود باشید! ولی چگونه؟ در این مقاله و قبل از پرداختن به مباحث تجهیزات امنیتی ساختمان، کمی به زبان ساده در مورد اجزای زیرساختی و ارتباطی که باید در آپارتمان ها ایجاد نمایید صحبت خواهیم کرد.
یک شبکه اترنت شبکه ای است که از چند جزء زیر تشکیل شده است:
  1. کابل های ارتباطی 8 رشته از خانواده TP(Twisted Pairs) که هم اکنون در رده های CAT5E، CAT6(A) ، CAT7 و اخیرا CAT8 یافت می شوند.
  2. وسیله پخش کننده بسته های اطلاعات (فریم ها) که به نام سوییچ (Switch) شناخته می شود.
  3. کابل های رابط یا Patch cord
  4. نگهدارنده کابل ها در رک یا Patch Panel
  5. وسیله مانند کمد به نام رک (Rack) که تمام اجزای فوق در آن قرار می گیرد.
  6. پریز شبکه یا key stone
 
- پیاده سازی
اما اگر برای آپارتمانتان به فکر برقراری زیرساختی هوشمند و مهیا برای استقابل از تکنولوژی های جدید هستید، نگران نباشید، من شما را راهنمایی می نمایم تا به ساده ترین و ارزان ترین شکل ممکن بتوانید به این زیرساخت دست پیدا کنید، آنچه شما برای واحد آپارتمانتان برای هوشمند سازی نیاز دارید عبارت است کابل CAT5E (که هنوز هم در بازار موجود است)، یک سوییچ از نوع رومیزی ارزان قیمت یا SOHO Switches ، تعدادی پریز شبکه و 2-3 عدد کابل رابط! با هزینه ای بسیار کم قادر به برقراری راهکاری ارتباطی مناسب در واحد اپارتمانی خواهید بود و اگر هنوز در مرحله نازک کاری ساختمان باشید، تمام این کابل کشی های را می توانید مانند سیم تلفن از داخل لوله های پلی اتیلنی رد کنید وگرنه باید مسیرهای کابل را روکار (مثلا در داخل کانال های پلاستیکی یا داکت) اجرا نمایید.
مهم: حتما کابل های شبکه باید در مسیری فاصله دار و مجزا از سیم های تلفن و برق عبور داده شوند.
نکته دوم آنکه هرچند از شبکه بی سیم نیز می توانید در ارتباط رایانه ها استفاده کنید، اما اکثر تجهیزات الکترونیکی فاقد چنین کارت شبکه ای هستند ، به علاوه آنکه شبکه سیمی بسیار مطمئن تر از بی سیم می باشد.
برای کابل کشی شبکه، برای هر وسیله ای که می خواهید به شبکه متصل کنید باید یک رشته کابل CAT5E به صورت مجزا از یک سر به پریز شبکه وصل کنید و از سر دیگر به سوییچ. بنابراین مثلا اگر 4 وسیله را بخواهید به شبکه متصل کنید، 4 مسیر کابل نیاز خواهید داشت، به علاوه 4 پریز شبکه. اما اینکه در چه مکان هایی پریز شبکه را متصل نمایید، پیشنهاد من این است که در تمام مکان های آپارتمان: کنترل درب های ورودی، تلویزیون، اتاق خواب و نشیمن، آشپزخانه،  پارکینگ، موتورخانه، ..... تعجب نکنید واقعا به چنین بستر ارتباطی برای استفاده از تجهیزات پیشرفته نیاز خواهید داشت.

با توجه به موضوع مقاله، در بخش های بعدی در مورد دوربین های امنیتی که  قابلیت استفاده از این شبکه ها را دارا هستند خواهیم پرداخت